#6 Jaki Kraj Takie Zombie – Rosja

Odwiedziliśmy już kraje, których historia horroru w wielu dziedzinach bardzo często napotyka żywe trupy. Oczywiście nie każda produkcja, książka czy gra są udane, ale ich ilość pokazuje zainteresowanie się tematyką zombie. Tym razem zawitamy do kraju, który nam, Polakom jest bardzo bliski w wielu dziedzinach, choć najbardziej kojarzony jest przez wspólne zamiłowanie do wyskokowych trunków. Panie i Panowie… witamy w Rosji!

Nie wiem jak Wy, ale ja osobiście nie orientuje się w rosyjskiej sztuce horroru, a tym bardziej w dziełach, w których możemy dostrzec żywe trupy. Jak się jednak okazuje trochę tego powstało, choć porównując to do Włoch czy Hiszpanii, na pewno nie wypadnie tak dobrze, ale przecież to nie wyścigi i nie wygrywa ten, kto wyprodukuje więcej, tylko ten, kto produkuje w ogóle!

Filmy:

Rosjanie słyną z dziwnych produkcji filmowych (nie bez powodu mówi się, że ten kraj to stan umysłu). Sprawa z tytułami o zombie jest dość uboga i raczej są to nowsze produkcje, ale niemniej jednak ktoś tym tematem się zainteresował i postanowił nakręcić filmy o nieumarłych!

 

Meteletsa. Winter of the Dead (2012) (org. Зимамертвецов. Метелица)

Zima to niezbyt przyjemna i dość uciążliwa pora roku, jednak kiedy rozpoczyna się w połowie lipca, coś musi być nie tak. Konstantin, moskiewski dziennikarz wraz z przypadkowo napotkaną dziewczyną – Iskrą, córką tutejszego potentata, muszą stawić czoła nowemu zagrożeniu, które wyłania się z zimowej zamieci. W tym samym czasie kamerzysta współpracujący z Kostią – Vlad, uwiecznia wszystkie zdarzenia na kamerze w innej części miasta. Napotkani po drodze ocalali nie zawsze będą chcieli współpracować, podczas gdy pandemia zombie zbiera coraz większe żniwo.

 

Zombi Kanikuly (2013) (org. Zомби каникулы)

Historia grupy osób, która przez wybuch apokalipsy zombie zmuszona jest współpracować, choć w normalnych okolicznościach nikt do nikogo by się nigdy nie odezwał. Wspólne działanie i walka ramię w ramię budzi wiele sprzeczek, które wielokrotnie obierają charakter komediowy.

 

Republika Z (2018) (org. Республика Z)

Podczas globalnej epidemii dwójce przyjaciół udaje się przetrwać. Teraz w obliczu zagrożenia muszą wybierać pomiędzy ucieczką i próbą ocalenia życia oraz walką, której zwycięstwo zapewni bezpieczeństwo. Wybór nie jest prosty, zwłaszcza że wrogiem jest horda żywych trupów.

 

Książki:

W Polsce najsłynniejszym rosyjskim pisarzem bez dwóch zdań jest Dmitry Glukhovsky – twórca bestselerowego Metra 2033 i jego kontynuacji. W przypadku książkowych rosyjskich żywych trupów lista jest dość obfita, a większość tytułów kieruje się tym samym schematem – walką z hordami żywych trupów, by dostać się z punktu A do punktu B.

 

Epoka Martwych (org. Эпоха мёртвых) (Andrey Cruz (rus. Андрей Круз))

Ciekawość to pierwszy stopień do piekła, a ta przez naukowców doprowadziła cały świat do totalnego chaosu. Nieliczni, którym starczyło sił do podjęcia walki, przeżyli i muszą teraz żyć w ciągłej obawie o los swój oraz bliskich. Walka sie nie kończy, a nowe przygody wystawiają na poważną próbę bohaterów.

 

Ja Jadę do Domu! (org. Я еду домой!) (Andrey Cruz (rus. Андрей Круз))

Jeżeli świat się kończy, każdy chce mieć bliskich przy sobie, by wspólnie poradzić sobie z obecnym wokół chaosem. Nie wszyscy jednak mieli takową możliwość. Teraz oddalony od swoich najbliższych mężczyzna szuka drogi do domu, w którym czeka na niego rodzina. Żadna przeszkoda nie jest dla niego nie do pokonania, jednak czyhające na niej hordy agresywnych zombie mogą stanowić nie lada problem.

 

Żywi Przeciwko Zombie. Zaraz po Zarażeniu (org. Живые против зомби: На заре заражения) (Nikołaj Dubczikow (rus. Николай Дубчиков)

Próba wyleczenia wielu chorób ma szczytny cel, jednak efekty uboczne bywają zaskakujące. Testy na ludziach pokazują, jak testowany w Nowosybirskim Instytucie Badawczym wirus reaguje po kontakcie z człowiekiem – ci stają się niezwykle agresywni. Co więcej, profesor Chajimowicz postanawia wykorzystać go do własnych celów. Ludzkość czeka najgorsza wojna, jaka miała do tej pory miejsce – walka o życie z martwym wrogiem.

 

Czyściec (org. Чистилище) (Sergey Tarmashev (rus. Сергей Тармашев))

Ludzkość od zawsze znała możliwości, w jakich obecny świat może się zakończyć. Wiele katastrof mogło doprowadzić do całkowitego spustoszenia świata, jednak to co się wydarzyło, nie śniło się nikomu. Rozwinięty przez nazistów wirus wydostał się z wojskowego labolatorium i zniszczył znaczną część rasy ludzkiej, przemieniając ją w krwiożercze stwory. Ostatnia nadzieja pozostała w misji kapitana Aleksieja Charitonowa, który ma przetransportować wirusologa Iwanowa mogącego pomóc w odnalezieniu antywirusa. Niestety chciwość i chęć wzbogacenia się ocalałych może poważnie przeszkodzić w powodzeniu misji.
Seria zapoczątkowana przez Sergey’a Tarmasheva doczekała się licznych kontynuacji przez innych autorów w tym samym świecie. Całość liczy 14 książek.

 

Ostrogi (org. Остроги ) (Alexander Shakilov (rus. Александр Шакилов)

Era internetu i wolnych granic już dawno popadła w zapomnienie. Świat się zmienił, a ostatnią nadzieją zachowania życia przez ludzi stały się potężne struktury obronne – Ostrogi. Jak się jednak okazuje, problemów jest znacznie więcej, niż można było przypuszczać. W tym wszystkim pojawia się zwykły człowiek – Danila Stashev, którego przeznaczenie może pomóc w ocaleniu ludzkich istnień.

 

Gry:

Możliwe, że słabo wyszukuję, ale nie znalazłem żadnej gry video traktującej o zombie. Jedyny tytuł wywodzący się z Rosji, to gra karciana, która została wydana także w Polsce po polsku.

 

Zombi! Ratuj się kto może!

Celem przeżycia jest zebranie pięciu różnych przedmiotów – tylko tak można ocalić swoje życie przed hordą zombie. Niestety nie jest to takie proste, zwłaszcza kiedy każdy z ocalałych może poprowadzić żywego trupa pod Twoje drzwi, a zbyt duża ich ilość pozbawia nadziei na ratunek. Bądź szybszy i bardziej przebiegły niż inni i pozostań ostatnim ocalałym w grze lub jako pierwszy skompletuj swój własny zestaw ratunkowy!

 

 

I tutaj się kończy nasza przygoda z rosyjskimi zombie. Nasi sąsiedzi nie stworzyli wielu dzieł o żywych trupach, jednak nie można powiedzieć, by omijali tę tematykę szerokim łukiem. Na pewno, jeżeli ktoś zna język rosyjski, to będzie miał co czytać i tym samym zajmie sobie wiele wieczorów z literaturą traktującą o zombie.

 

Sprawdź także:

#5 Jaki kraj takie zombie – Hiszpania

#4 Jaki kraj takie zombie – Francja

#3 Jaki kraj takie zombie – Niemcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

thadstark