4# Poradnik Przetrwania – Broń Palna

Przypuśćmy, że udało się wam opuścić dom w jednym kawałku i bez ugryzienia. Poza jedzeniem i piciem, warto jest ubezpieczyć się w broń, która będzie skuteczniejsza w walce z zombiakami (i ludźmi), niż np. noga od krzesła. Gdzie tego szukać i co warto brać? Dobre pytanie. Postaram się przybliżyć wam dostępną w naszym kraju broń.

Dobrym początkiem będzie zdobycie zwykłego pistoletu. Jest mały, lekki i łatwiej go przetransportować. Czego możemy się spodziewać odwiedzając posterunek policji, strzelnice, czy punkt należący do wojska?

1. Pistolety

– Pistolet P-64 „Czak” (SA*/DA*)  Pistolet samopowtarzalny polskiej produkcji, zasilany nabojem 9 × 18 mm Makarowa. Magazynek pomieści  6 naboi. Ta broń jest w tyle za nowszymi modelami, posiada wiele wad m.in. niewłaściwie wyprofilowany i zbyt krótki chwyt pistoletowy, zbyt małą pojemność magazynka i za dużą siłę nacisku na spust przy samonapinaniu. Jednym słowem nie będzie on najlepszym wyborem, jednak lepszy taki niż żaden. Na dobre na pewno wyjdzie fakt, że broń nie jest już produkowana więc jej ilość jest zredukowana.

– Pistolet P-83 „Wanad” (SA/DA) – Pistolet samopowtarzalny polskiej produkcji, zasilany nabojem 9 × 18 mm Makarowa. Magazynek pomieści 8 naboi. Broń jest następcą Pistoletu P-64 „Czak”. Została pozbawiona wad swojego poprzednika. Pojemniejszy magazynek oraz wygodniejsza obsługa sprawiają, że jest on zdecydowanie lepszym wyborem. Ta broń również nie jest już produkowana.

– Pistolet Walther P-99 (DAO*) – Pistolet samopowtarzalny niemieckiej produkcji, zasilany nabojem 9 x 19 mm Parabellum. Magazynek pomieści 16 naboi. Ogólnodostępna broń stosowana w polskiej Policji co zdecydowanie ułatwi jego poszukiwanie. Łatwość obsługi oraz duża skuteczność na pewno ułatwią nam pojedynek z trupami.

– Pistolet Glock (DAO) – Pistolet samopowtarzalny/automatyczny produkcji austriackiej, zasilany różnym typem amunicji w zależności od modelu. W Polsce najczęściej dostępnym modelem jest 17,19 oraz 26. Wszystkie te modele zasilane są amunicją 9 × 19 mm Parabellum. Broń ze względu na swoją skuteczność, dokładność oraz trwałość w wykonaniu, nazwana została „bronią XXI wieku”. Ze względu na swoją popularność powinna być bronią dostępną w wielu miejscach.

– Pistolet TT (SA) – Pistolet samopowtarzalny produkcji ZSRR, zasilany nabojem 7,62 mm. Magazynek pomieści 8 naboi. Główną zaletą pistoletu jest stosowana amunicja, a wraz z nią jej siła przebicia. Broń niestety nie jest już produkowana, lecz nadal jesteśmy w stanie trafić na nią  podczas poszukiwań.

Uwaga!
Pistolety: P-64 „Czak”, P-83 „Wanad”, TT, nie są już produkowane. Wszystkie dostępne sztuki mogą być mocno zużyte, przez co istnieje ryzyko samowystrzału.

*SA (Single Action) – W przypadku tego mechanizmu spustowo-uderzeniowego, kurek musimy napiąć ręcznie przed każdym wystrzałem pocisku.
*DA (Double Action) – W przypadku tego mechanizmu spustowo-uderzeniowego, broń po każdym wystrzeleniu napina się samoistnie. Możliwe jest też napięcie ręczne.
*DAO (Double Action Only) – W przypadku tego mechanizmu spustowo-uderzeniowego, oddanie strzału możliwe jest tylko z samonapinania.

2. Pistolety/Karabiny Maszynowe

– PM-84 „Glauberyt” – Pistolet maszynowy polskiej produkcji, zasilany nabojem 9 x 18 mm Makarowa. Magazynek pomieści 15 (krótki)/25 (długi) naboi. Powstało wiele modeli tej broni, jednak najbardziej znaną jest PM-84 oraz 98. To właśnie na ich bazie powstały pozostałe modele. Pistolet został  przeznaczony między innymi do służb specjalnych, policji czy też służb ochrony mienia, co na pewno zwiększy możliwość znalezienia go.

– PM-63 „Rak” – Pistolet maszynowy polskiej produkcji, zasilany nabojem 9 × 18 mm Makarowa. Magazynek pomieści 15 (krótki)/25 (długi) naboi. Pistolet ten nie jest już produkowany. Jego główną wadą była podatność na przypadkowe strzały spowodowana łatwością samoprzeładowania pistoletu podczas upadku lub uderzeniu.

– PM MP5 – Pistolet maszynowy niemieckiej produkcji, zasilany nabojem 9 x 19 mm Parabellum. Magazynek pomieści 10, 15 lub 30 naboi. Bardzo popularna broń nie tylko w Niemczech, ale również na całym świecie. Bardzo duża ilość modeli sprawia, że każdy może dostosować broń pod siebie. Z racji dużego zainteresowania tą bronią jest ona łatwa do zdobycia.

– Karabinek AKM – Karabinek automatyczny produkcji ZSRR, zasilany nabojem 7,62 mm wz. 43. Magazynek pomieści 10, 20, 30, 40 a nawet 75 naboi. AKM jest zmodernizowaną wersją karabinu AK produkowaną do dziś. Broń ta jest niezwykle trwała, niezawodna i odporna na zabrudzenia oraz zaniedbania eksploatacyjne. Jest też prosta w obsłudze i tania w wykonaniu, przez co idealnie nadaje się do masowej produkcji. Dość sporą wadą jest niewielka celność na dystansach ponad 300 metrów.

– Karabinek wz. 96 „Beryl” – Karabinek automatyczny polskiej produkcji, zasilany nabojem 5,56 mm. Magazynek pomieści 20 lub 30 naboi. W Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej ma zastępować karabinek AKM. Duże zainteresowanie zwłaszcza w Polsce sprawia, że karabin powinien być dostępny i możliwy do odnalezienia na terenie kraju.

Ciąg dalszy nastąpi…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

thadstark