Wojna Zombie (Max Brooks)

Kontynuacja podręcznika „Zombie Survival” autorstwa Max Brooks’a. Przebieg całej wojny z umarłymi, oczami świadków, którzy z trudem utrzymali się przy życiu. Fascynujące relacje, fakty i sposoby, dzięki którym udało się zakończyć apokalipsę.
Po raz kolejny przyszło nam stawić czoła pandemii zombizmu. Wszystko to, co było przed, w trakcie a także po zakończeniu całej epidemii zabójczego wirusa, dostępne z pierwszej ręki! Tylko nieliczni przetrwali i to właśnie oni zabrali głos.

Max Brooks, po raz kolejny przedstawił zombie zagładę, jako coś, co miało miejsce w prawdziwym świecie. Wszystkie wypowiedzi wyglądały bardzo realnie. Każda relacjonująca osoba, miała swój własny charakter. Z łatwością można było wyczuć różnorodność wypowiedzi. Kończąc lekturę, aż trudno uwierzyć, że tak naprawdę to fikcja i zombie nigdy nie istniały.Wszystko zaczęło się od pacjenta „zero”. Niewiadoma choroba, niespotykane dotąd symptomy, a następnie śmierć. Tak właśnie rozpoczyna się cała historia. Jak oczywiście można się domyślić, zgon chorego, był dopiero początkiem. Kolejne przypadki to tylko kwestia czasu. Początkowo Chiny, a następnie cały świat.

Zanim zagłębialiśmy się w nowy rozdział, autor przedstawiał nam osobę, której historię mieliśmy poznać, oraz miejsce, w którym doszło do przeprowadzenia wywiadu. Spotykamy się tutaj z najróżniejszymi postaciami. Od zwykłych, prostych ludzi, po dowódców sił specjalnych. Każdy z nich miał swój własny wkład w walce z umarlakami. Jedni walczyli bezpośrednio na ziemi, inni pod wodą, a jeszcze inni w powietrzu. Poznajemy wszystkie fronty walki. Żaden z nich nie był najważniejszy, bo tak naprawdę, wszystkie były od siebie w jakiś sposób zależne.

Książka pokazuje brutalną prawdę, która w żaden sposób nie jest przekoloryzowana. Przedstawia prawdziwą naturę człowieka. Nikt nie jest nadludzkim bohaterem, ratującym dziecko, spod kół rozpędzonego auta. Nie spotkamy się z niczym innym, jak z realiami podczas prawdziwej wojny. Jednak różnica polega na tym, że w tym przypadku przeciwnik nie potrzebuje snu, pożywienia, ani niczego innego, by prowadzić walkę.

„Zwykli ludzie, niezwykłe historie”, tak w skrócie można opisać treść znajdującą się w „Wojnie Z”. Realizm z świetnie wplątanym wątkiem fantastycznym, przyprawiony sporą ilością grozy.

Podsumowując, pomimo podobnego braku głównego bohatera, oraz braku jednej konkretnej fabuły (jak w przypadku wcześniejszego „Zombie Survival”), książkę czyta się wyjątkowo przyjemnie. Może wydawać się miejscami nudna, ponieważ nie wszystkie historie odziane są w akcję walki z żywymi trupami, ale przecież nie chodzi o rozlew krwi, tylko o pokazanie chęci przetrwania ludzkości i w końcu finalnego jej zwycięstwa.

Moja Ocena : 8/10

 

Autor: Max Brooks
Wydawnictwo: Red Horse / Zysk i S-ka Wydawnictwo
Liczba stron: 498 / 544
Cena okładkowa: 34.90 zł
Data wydania: 2008 / 8 maja 2013
Okładka: miękka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

thadstark