Resident Evil. Resistance

Czwórka ocalałych w ramach zabawy korporacji Umbrella otrzymuje szansę na pozostanie przy życiu. Zadanie jest proste: muszą uciec z określonego miejsca nim minie wyznaczony czas, w przeciwnym razie czeka ich śmierć. Problem jednak polega na tym, że zadanie to wcale nie jest takie proste, zwłaszcza kiedy ktoś siedzi za sterami, widzi każdy twój ruch i ustawia coraz to wymyślniejsze pułapki. Staw czoła tyranowi i pozostań przy życiu, no chyba że to twoim zadaniem będzie uśmiercenie ocalałych…

Stanowiąca spin-off serii gra „Resident Evil Resistance” od Capcomu (współpracując ze studiem NeoBards Entertainment) to rozgrywka przeznaczona wyłącznie do gry wieloosobowej. Dołączona jako dodatek do gry „Resident Evil 3” produkcja stanowi odrębny produkt, w którym gracze mogą bawić się i próbować swoich sił po dwóch stronach barykady – dobrej i złej. Czy stworzenie tego typu gry było dobrym pomysłem? Jak najbardziej!

Popularność, jaką niosą ze sobą gry asymetryczne pokroju „Dead By Daylight” czy „Friday The 13th: The Game”wciągnęły do siebie także uniwersum Resident Evil. Działając na zasadzie 4v1 gra „Resident Evil Resistance” to zabawa, w której gracze sprawdzą swoje umiejętności kooperacji, a także zdolności taktyczno-strategiczne. Wszystko zależy od strony, po której staniemy.

Gra wizualnie prezentuje się pięknie, a lokacje robią wrażenie. Wszystko działa na tym samym silniku, co „Resident Evil 2” czy „Resident Evil 3”, dlatego nikt, kto zagra, nie poczuje się zawiedziony pod tym względem. Lokacje utrzymują klimat zaszczucia ocalałych, a całość trzyma się ram uniwersum, dlatego nie spotkamy tutaj niczego (poza bohaterami), co nie zgadzałoby się z innymi tytułami serii (mowa tutaj o przeciwnikach, ekwipunku oraz otoczeniu).

Bardziej rozpowszechniony (bo na 4 graczy) sposób rozgrywki, to wcielenie się w jednego z kilku ocalałych do wyboru. Każdy gracz wybiera jedną z dostępnych postaci, które różnią się od siebie umiejętnościami i zdolnościami. Jedna osoba bardziej sprawdzi się w boju, inną cechuje umiejętność leczenia towarzyszy. Możliwości jest sporo, jednak i tak to właśnie współpraca jest najważniejszym elementem tej strony gry. Gra w tym trybie podzielona jest na trzy etapy: w każdym z nich będziemy musieli coś zrobić, by przedostać się do następnego. Dopiero po wykonaniu ostatniej czynności będziemy mogli się wydostać i tym samym wygrać grę.

Jeżeli zdecydujemy się stanąć po stronie złoczyńcy, zwanego także Mastermindem, naszym zadaniem będzie uprzykrzanie życia ocalałym, których obserwować będziemy za pomocą monitoringu w pomieszczeniach. Tutaj także mamy do dyspozycji kilka czarnych charakterów, którzy cechują się różnymi umiejętnościami.W rozgrywce otrzymamy dość pokaźny arsenał – do dyspozycji mamy karty, dzięki którym możemy przywołać najróżniejsze stwory, postawić pułapki czy uzbroić naszą kamerę w działo. Możemy również zamykać drzwi, gasić światło, a także zawładnąć ciałem wybranego zombie i stawić czoła ocalałym bezpośrednio. To nie wszystko! Po uzbieraniu wystarczającej ilości punktów, możemy przyzwać ogromnego monstrum, w którego osobiście się wcielimy, by masakrować ocalałych.

Zarówno dla jednej, jak i drugiej strony najważniejszy jest czas. Ocalali potrzebują go jak najwięcej i zdobywają poprzez pokonywanie wrogów, wykonywanie zadań oraz leczenie sojuszników. W przypadku Masterminda sprawa wygląda odwrotnie. W jego roli musimy zrobić wszystko, by czasu było jak najmniej, a zmniejszamy go poprzez atakowanie ocalałych w najróżniejszy sposób. Po upływie czasu ocalali giną, a Mastemind wygrywa. W grze mamy kilka plansz oraz różnie rozlokowane obiekty zadań ocalałych, dlatego rzadko kiedy jakikolwiek scenariusz będzie się powtarzać.

Ciężko przytoczyć negatywne aspekty gry. Wszystko wygląda dobrze pod względem wizualnym, a także rozgrywki. Jeżeli ocalali współpracują, mają duże szanse na wygraną, dlatego najlepszym sposobem jest posiadanie własnej ekipy. Wyszukiwanie gier w pojedynkę może być dość irytujące, jeżeli w drużynie trafią nam się totalnie niepotrafiący współpracować gracze – uroki gier wieloosobowych.

Podsumowując, gra „Resident Evil Resistance” to doskonała odskocznia od wielu innych tytułów. Szybka rozgrywka i duże możliwości produkcji pozwalają na dobre i przyjemne spędzenie czasu z porządną dawką adrenaliny zarówno po jednej stronie, jak i drugiej.

Moja ocena: 7/10

Studio: Capcom
Rok:
 2020
Gatunek:
 Akcja / Strzelanka TPP

Trailer:

Sprawdź także:

Resident Evil 3

Resident Evil 2

Resident Evil 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

thadstark