Resident Evil 2

W mieście Racoon City ludzie zaczynają przemieniać się w straszne monstra, tworząc olbrzymi chaos, w którym ludzkie życie trwa bardzo krótko. W tym czasie młody policjant Leon S. Kennedy oraz poszukująca swojego brata, Claire Redfield, wspólnie próbują przetrwać w opanowanym przez zombie mieście. Śmierć jeszcze nigdy nie była tak żywa.

Stanowiący oficjalny remake gry z roku 1998 o tym samym tytule „Resident Evil 2” od studia Capcom to zupełnie nowa odsłona survival horroru wymieszanego z elementami akcji w najlepszej formie. Te same lokacje, ci sami bohaterowie i identyczne zagrożenie w nowej wersji zagwarantuje ogrom nowych i przerażających wrażeń. Czy stworzenie bazującej na klasyku gry w nowej formie okazało się dobrym pomysłem? Bez dwóch zdań!

Choć gra stanowi remake swojej starszej wersji, Capcom wprowadził wiele zmian związanych nie tylko z oprawą graficzną, ale także z samą rozgrywką czy fabułą. Przede wszystkim największą zmianą fakt jest ta, że kamera umieszczona jest za plecami głównego bohatera. Nie mamy w tej odsłonie tak dobrze znanej graczom kamery statycznej rozmieszczonej w różnych punktach lokacji, co osobiście uważam za bardzo dobre rozwiązanie. Teraz rozgrywka przypomina nieco bardziej „Resident Evil 4” niż „Resident Evil 1”.

Ponownie możemy wybrać pomiędzy dwoma scenariuszami, które rozegrać możemy postacią Leona S. Kennedy’ego lub Claire Redfield. Historia w obu przypadkach znacznie się różni, choć w większości będziemy przemieszczać się tymi samymi lokacjami. Tylko niektóre pomieszczenia dostępne będą na wyłączność dla każdego z bohaterów (przykładowo tylko Leon może zdobyć klucz w kształcie karcianego koloru trefl, a Claire – kier). Dodatkowo każda z postaci ma swój własny arsenał broni, którą będzie mogła się posługiwać. Co ciekawe tak jak i w pierwowzorze, tak i tutaj każdy ze scenariuszy ma wersję A i B co oznacza, że grę możemy przejść cztery razy z rożnymi wariantami fabularnymi.

Chyba najbardziej w grze urzekła mnie kwestia audiowizualna. Dawno żadna gra nie zadziałała na mnie w ten sposób  – autentycznie podczas grania czułem strach. Mroczny klimat, budująca napięcie muzyka i sceneria rodem z najgorszego koszmaru robią swoje. Na dodatek graficznie gra prezentuje się przepięknie, zarówno w przypadku wyglądu postaci, ekwipunku i otoczenia po ich ruch i oddziaływanie wszelkich odniesionych ran.

Choć zmianę ustawienia kamery uważam za bardzo dobrą decyzję, tak wiąże się z tym pewien minus, a mianowicie celowanie. Napotkane po drodze żywe trupy nie są skłonne do normalnego chodu i idą, kiwając się na wszystkie sposoby, przez co niezwykle trudno je wyeliminować strzałem w głowę (zwłaszcza na konsoli z użyciem pada). Gra, jak przystało na survival horror, nie jest skłonna do nadmiernych ilości strzelanin, dlatego nie możemy pozwolić sobie na opróżnienie całego magazynka przy walce z jednym zombie. Z jednej strony to irytuje, z drugiej zaś – zapewnia nam dodatkowe atrakcje, bo co to byłoby za wyzwanie, jeżeli na każdego przeciwnika moglibyśmy wyładować setki naboi?

Z minusów jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Należę do graczy, którzy cenią sobie możliwość spokojnego eksplorowania świata i odwiedzania każdego zakamarka. Gra zapewnia nam tą możliwość, ale do czasu… Otóż w pewnym momencie w każdej z kampanii napotykamy słynnego Mr. X, który nie daje nam odetchnąć i narzuca bezmyślne i prędkie podejmowanie decyzji, goniąc nas przez cały czas i w bliskim kontakcie atakując. Naprawdę nie lubię działać pod presją czasu i owe sytuacje w grze bardzo zniechęcały mnie do jej kontynuowania. Na szczęście nie poddałem się i rozegrałem grę do końca, choć przez niemożliwego do zabicia dręczyciela nie ukończyłem gry w każdej z kampanii, chociaż naprawdę bym chciał.

Podsumowując, gra zasługuje na najwyższe uznanie u każdego z graczy, który ceni sobie dobrą rozgrywkę, wciągającą historię i niezapomniane wrażenia podczas grania. Zdecydowanie tytuł wart uwagi, zwłaszcza dla fanów całego uniwersum Resident Evil!

Moja ocena 8/10

Studio: Capcom
Rok:
2019
Gatunek: 
Survival Horror

Trailer:

 

Sprawdź także:

1# Adaptacja – Z Gier na Duży Ekran

Resident Evil 7

Remake Resident Evil 3 potwierdzony! Znamy datę oraz widzieliśmy trailer!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

thadstark