TWD. Upadek Gubernatora cz.1 (Robert Kirkman / Jay Bonansinga)

Każdy wie kim był Gubernator i jaki spotkał go los. Bezwzględny przywódca Woodbury swoimi czynami postawił swój autorytet bardzo wysoko, nie dając nikomu złudzeń co do własnej osoby i zamiarów. Na każdego jednak musi przyjść czas, a w świecie opanowanym przez zombie dzieje się to jeszcze szybciej. Losy bohaterów komiksu pokazane w książce z zupełnie innej perspektywy jeszcze bardziej przybliżą to, kim był Philip Blake oraz jak traci swoją potęgę wywalczoną prawem żelaznej pięści.

TWD.Upadek.Gubernatora.cz.1.banner

Kolejna książka z serii The Walking Dead opowiadająca o losach pierwszego czarnego charakteru komiksu – Gubernatora, autorstwa Jaya Bonansingi oraz Roberta Kirkmana, to ukazanie znanych scen i akcji z nieco innej strony. Każdy wie jaką rolę odegrali Rick, Glenn i Michonne po tym, jak dotarli do Woodbury, jednak nikt nie wie jak upadek wielkiej potęgi wyglądał od środka. Czy ukazanie tej samej historii w innym świetle było dobrym pomysłem? Oj tak!

Po nieudanej próbie obalenia Gubernatora przez kilku mieszkańców Woodbury, wszystko wraca do normy, a samo zajście zostaje zapomniane. Lilly z początku nienawidząca Philipa Blake’a, coraz bardziej przekonuje się do jego sposobów rządzenia miastem oraz do niego samego. Chcąc przetrwać w czasach apokalipsy zombie trzeba zrobić wszystko, by było to możliwe. Cała sytuacja się zmienia, kiedy bramy Woodbury zostają przekroczone przez trójkę nieznajomych. Z początku nikt nie przypuszcza, że ich nadejście zmieni obecną sytuację w mieście raz na zawsze.

Choć wydarzenia mające miejsce w Woodbury zarówno w świecie komiksu, jak i serialu, wydarzyły się dość dawno, to postać Gubernatora na dobre zakorzeniła się w pamięci każdego fana – w tym i u mnie. To co się wtedy działo wywołało sporo emocji, dlatego niezwykle ucieszył mnie fakt, że powstała seria książek poświęcona właśnie Gubernatorowi. Opisuje ona postać Philipa oraz wszystkie związane z nim wydarzenia z całkowicie innej perspektywy, których nie mogliśmy ujrzeć w komiksie. Co faktycznie działo się w Woodbury, kiedy obserwowaliśmy losy Ricka oraz całej reszty? Odpowiedź na te, oraz inne pytania znajdziecie właśnie tutaj.

Bardzo spodobał mi się sposób przedstawienia znanej już historii. Nie zdawałem sobie sprawy, że do zakończonej już opowieści, można jeszcze tyle dodać. Towarzyszenie Lilly, Gubernatorowi oraz reszcie mieszkańców Woodbury sprawiło mi olbrzymią frajdę. Książka pozwoliła mi spojrzeć na Philipa Blake’a w zupełnie innym świetle. Z początku jego postać kojarzyła mi się jedynie z czystym złem i okrucieństwem. Wprawdzie po lekturze to uczucie wciąż jest silne, ale po części zrozumiałem dlaczego zachowywał się on w taki właśnie sposób. Trudne czasy wymagają trudnych decyzji, które ktoś musi podjąć. Gubernator był właśnie kimś takim, kto nie wahał się nawet przed najtrudniejszymi wyborami. O tym, czy były słuszne można długo dyskutować, ale zawsze na pierwszym miejscu było dobro miasteczka oraz jego mieszkańców.

Dodatkowo ciekawym doświadczeniem było dla mnie czytanie o torturowaniu bohatera przez Michonne. Przeczytałem w życiu wiele książek mniej, lub bardziej brutalnych, jednak opisana przez autora scena zrobiła na mnie olbrzymie wrażenie, powodując uczucie czegoś w rodzaju bólu, a także zniesmaczenia i odrazy – ale to dobrze, w końcu tortury nie są niczym miłym i czytelnik nie powinien się czuć przy tym dobrze.

Na pewno wiele osób zastanawia się, jaki sens ma czytanie książki, której zna się zakończenie oraz niemal jej cały przebieg. Otóż nie. Sam miałem takie podejście na początku, jednak fakt, że wiedziałem jak się ona skończy absolutnie nie zniszczyła mi przyjemności z czytania. Pojawiło się wiele ciekawych i nowych wątków, a te, które były już znane zostały urozmaicone. To wszystko sprawiło, że czytanie tej książki jest czymś niesamowitym.

Podsumowując, każdy fan całego uniwersum The Walking Dead koniecznie powinien sięgnąć po ten tytuł. Poznanie tego, czego nie można było ujrzeć w komiksie jest niezwykle ciekawym doświadczeniem. Ważne jest, by znać przedstawioną historię z komiksu, a nie serialu – wtedy wydarzenia z książki mają sens i łączą się nie powodując chaosu.

Moja Ocena: 8/10

TWD.Upadek.Gubernatora.cz.1

 

Autor: Robert Kirkman / Jay Bonansinga
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 340
Cena okładkowa: 34.90 zł
Data wydania: 19 lutego 2014
Okładka: miękka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

thadstark