The Walking Dead. World Beyond (Sezon 2)
Po rozdzieleniu się z siostrą, Iris na własne oczy widzi działania Republiki, które okazują się straszniejsze, niż w najmroczniejszych koszmarach. W tym czasie Hope zostaje odeskortowana do serca społeczności, w której spotyka ojca. Dziewczyna nie zdaje sobie sprawy z tajemnic, jakie skrywa przed nią Elizabeth Kublek – przywódczyni Republiki. Obecne działania Kublek nie kończą się jednak na wyeliminowanie ludności obozu w Omaha. Teraz losy dziesiątek tysięcy ludzi spoczywa w rękach grupki ocalałych, z siostrami Bennett na czele.
Drugi sezon, stworzonego na bazie serialu The Walking Dead, spin-offu The Walking Dead. World Beyond, to jednocześnie finał historii, który wieńczy losy rodziny Bennett. Całość liczy 10 odcinków o średniej długości ok. 48 minut na odcinek. Produkcja rozwija pewne wątki zaledwie wspomniane w siostrzanych serialach The Walking Dead i Fear The Walking Dead, ukazując inną społeczność i bohaterów, rozwijając tym samym całe uniwersum o nowe miejsca i postacie. Czy stworzony z tą myślą serial okazał się dobrym pomysłem? Jak najbardziej!
Wprowadzający do tej historii, pierwszy sezon, był spokojny i nastawiony na ukazanie losów osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w okrutnym świecie, opanowanym przez żywe trupy. Drugi natomiast kładzie nacisk na większą ilość akcji, a także wszelkie intrygi w społeczności Republiki i tajemnice, których nie brakuje. Bohaterowie przestali być bandą bezbronnych dzieciaków, tylko dobrze skoordynowaną grupą, której zależy na dobru ogółu. Taka metamorfoza może i była trochę zbyt szybka, a nawet miejscami mało naturalna, ale poniekąd zrozumiała w zaistniałej sytuacji, w której wszyscy się znaleźli.
Produkcja przez wielu nazywana jest nastoletnim dramatem i jest w tym sporo racji. Wątki, które przewijają się w serialu, często zahaczają o elementy młodzieńczej miłości i odkrywaniu przykrych oraz szokujących tajemnic, oraz samego siebie. Drugi sezon wypada zdecydowanie bardziej dojrzale i widać to niemal na każdym kroku. Wszystko jest dopracowane i przemyślane, a same zwroty akcji nie kojarzą się z serialem dla nastoletniego widza. Historia płynnie idzie do przodu, po drodze rzucając bohaterom kłody pod nogi, z czym często nie łatwo przyjdzie im się zmierzyć. To wszystko tworzy naprawdę interesującą całość, którą z przyjemnością się śledzi.
Wizualnie serial wypada dobrze, a lokacje zaludnionych społeczności i zniszczonych ziem poza nimi, ciekawie ze sobą kontrastują. To samo tyczy się bohaterów, którzy dzielą się na nieprzystosowanych do życia za osadami, oraz tych, którzy co chwila muszą walczyć o własne życie. Przy tej kwestii warto wspomnieć o naprawdę niezłej grze aktorskiej. Zdecydowana większość obsady poradziła sobie z odegraniem swojej postaci. Są pewne wpadki na płaszczyźnie logiki i samej gry aktorskiej, ale na szczęście nie są one na tyle duże, by zaprzepaścić wartość serialu.
Podsumowując, jeżeli ktoś cały czas wiernie trwa przy uniwersum „The Walking Dead”, serial The Walking Dead. World Beyond, ze swoim drugim sezonem, na pewno przypadnie do gustu. Czuć tutaj klimat świata opanowanego przez zombie, a także intryg, które od zawsze towarzyszą całej marce. Zakończenie wprawdzie nie wygląda tak, jakby ta historia się zakończyła. Jest więc duża szansa, że bohaterów spotkamy w innym miejscu, bo na pewno twórcy nie powiedzieli ostatniego słowa w ich wypadku.
Moja ocena: 7/10