Zombie Survival (Max Brooks)

Wielokrotnie zadawano mi pytanie „co ty byś zrobił w takiej sytuacji?”. Ciężko na to odpowiedzieć. Jedni zabarykadowaliby się w domu, czekając na ratunek. Inni postawili by wszystko, na podróż w nieznane. Skąd mamy wiedzieć, która droga jest lepsza? Zapewne Brooks również został o to spytany i jako jedyny postanowił odpowiedzieć. „Zombie Survival” to nic innego, jak podręcznik z informacjami, które mogą być bezcenne w razie inwazji umarłych.

Rozpoczynając lekturę, na samym początku dowiadujemy się czym jest „zombizm” i jakim niebezpieczeństwem jest dla rodzaju ludzkiego. Jest on przedstawiony jako choroba zakaźna, w której to człowiek jest głównym nosicielem infekcji. Na razie nic specjalnego. Przedstawianie faktów, które chyba każdy zna.

Kolejne rozdziały, aż kipią od wiedzy na temat survivalu w świecie żywych trupów. Nie chce szczegółowo opisywać każdego z nich, bo zabrałbym wam całą frajdę z czytania. Jedno jest pewne, nie omijajcie żadnego! Może to decydować o waszej przyszłości. Dzięki niemu, dowiemy się wszystkiego o samej postaci zombie. Wszystkie cechy fizyczne jak i psychiczne nie będą wam obce. Poza tym, poznamy również różne rodzaje terenu, budynki, pojazdy, broń, ekwipunek, odzież… Wszystko to, co będzie nam niezbędne. Autor nie pominął żadnego etapu przygotowań, czy też samego trwania zagrożenia.

Przyszedł czas na przedstawienie wszystkich wad i zalet. Zacznijmy od zalet (ponieważ jest ich zdecydowanie więcej). Czytając tę książkę, miałem wrażenie, że apokalipsa zombie na prawdę istnieje w naszym świecie. Brooks, idealnie przedstawił świat, w  którym zombie swobodnie przechadzają się ulicami miasta. Wielokrotnie wspominał o przeprowadzanych badaniach przez naukowców, co jeszcze bardziej budowało klimat. Pierwszy raz, mając podręcznik w rękach, czułem się dobrze 🙂

Jeżeli chodzi o minusy, to tak na prawdę jedyne co przychodzi mi do głowy, to fakt, że nie była to żadna przygoda, ani historia bohaterów. „Zombie Survival” został napisany w formie podręcznika, co może znudzić niektórych czytelników. Chociaż z drugiej strony takie było założenie, więc nie do końca wiem, czy to coś negatywnego.

Podsumowując. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z książką, oczywiście jeżeli chcecie czuć się bezpieczniej w dzisiejszych czasach. Kto wie? Może zombie apokalipsa niedługo nas spotka 😉

Moja Ocena: 9/10

 

Autor: Max Brooks
Wydawnictwo: Red Horse / Zysk i S-ka Wydawnictwo
Liczba stron: 400 / 432
Data wydania: 17 sierpnia 2007 / 2 września 2013
Okładka: miękka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

thadstark