Ostatnie Dzieciaki na Ziemi. Parada Zombiaków (Max Brallier)

Po zżyciu się ze swoimi przyjaciółmi podczas najróżniejszych przygód, Jack Sullivan w końcu czuje się jak w rodzinie, której nigdy nie miał. Po walce z kolejnym napotkanym stworem nastolatek jest o krok od utraty swojej paczki, jednak ratuje ich tajemniczy pół człowiek, pół potwór o imieniu Thrull. Zafascynowany walecznością nastolatka powierza mu niezwykle ważne zadanie: chłopiec musi uzupełnić jego bestiariusz esencją i opisami potworów. W tym samym czasie przyjaciele zauważają dziwny zanik zombie na ulicach. Odkrywając prawdę, dowiadują się także wielu innych rzeczy, które mogą pogrążyć ich świat na zawsze.

Drugi tom przygód Jacka Sullivana w ilustrowanej książce dla dzieci „Ostatnie Dzieciaki na Ziemi. Parada Zombiaków” autorstwa Maxa Bralliera, to ponowna dawka zwrotów akcji, emocjonujących zdarzeń i pełnych humoru przeżyć. Zniknięcie żywych trupów z jednej strony cieszy, jednak z drugiej zastanawia, bo przecież nic nie dzieje się bez przyczyny. Czy kontynuowanie historii apokalipsy potworów i walczących z nimi dzieciaków było dobrym pomysłem? Jak najbardziej!

Po zaznajomieniu się z obecną sytuacją w okolicy, i prawdopodobnie na świecie, Jack wraz z przyjaciółmi radzi sobie całkiem dobrze, zwalczając zło, mogące zagrozić ich życiu. Kolejne wyprawy uczą ich nowych rzeczy i pozwalają odkryć coraz to nowsze potwory. W tym tomie widzimy, że nawet najpaskudniejsze kreatury mogą okazać się przyjazne, a najsympatyczniejsi przyjaciele – wrodzy. Tak więc nigdy nie warto oceniać książki po okładce.

Tak jak w przypadku pierwszego tomu, tak i tutaj za sprawą Douglasa Wolgate’a mamy możliwość podziwiać piękne ilustracje. Nie tylko obrazują one opisane sceny, ale niczym komiks, dopowiadają historię do tekstu. Bardzo ciekawy zabieg, który ubarwi przygodę z książką i to nie tylko dzieciom, ale także starszym czytelnikom.

Zdecydowanie w przedstawionej przez autora historii niezwykle ważnym aspektem są bohaterowie i ich więź między sobą. Olbrzymia przyjaźń jest jednocześnie siłą oraz słabością głównego bohatera. Z jednej strony czuje się mocniejszy, kiedy jego bliscy są obok. Z drugiej natomiast strach przed ich utratą posuwa Jacka do często głupich pomysłów, przez co zapomina o współpracy, dzięki której są w stanie zdziałać niemal wszystko.

Z reguły książki dla młodszych czytelników są przewidywalne dla kogoś starszego, jednak w tym wypadku wielokrotnie byłem zaskoczony pomysłami autora. Poruszająca, ciekawa i naprawdę trzymająca w napięciu historia to znakomita przygoda dla każdego. Świetnie przedstawieni bohaterowie, gdzie każdy reprezentuje zupełnie inne poglądy wobec działania dają często zaskakujące rezultaty i wynikające z tego skutki.

Naprawdę w powyższej powieści nie widzę nic, do czego mógłbym się przyczepić. Każdy aspekt został dopracowany, a historię śledzi się z zainteresowaniem, przez co książkę pochłania się w całości przy jednym posiedzeniu. Po przeczytaniu aż chce się sięgnąć po kolejny tom i to właśnie zrobię!

Podsumowując, „Ostatnie Dzieciaki na Ziemi. Parada Zombiaków” to doskonała historia dla każdego czytelnika. Lektura książki to bardzo dobry pomysł, by to właśnie od niej młodszy odbiorca zaczął swoją przygodę nie tylko z książkami, ale także z motywem żywych trupów! Zdecydowanie polecam!

Moja ocena: 8/10

Autor: Max Brallier
Wydawnictwo: Jaguar
Liczba stron: 296
Tom: 2
Gatunek: literatura dziecięca
Data wydania: 15 maj 2019
Okładka: miękka

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

thadstark