Zabawa z zombie – czyli żywe trupy dla najmłodszych!

Żywe trupy to wątek, który jest tak popularny, że naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Przez produkcje najbrutalniejsze i najobrzydliwsze, po niesamowicie zryte i dziwne, na miłosnych kończąc. Z okazji dnia dziecka postanowiłem przytoczyć tytuły, które idealnie sprawdzą się dla dzieci młodszych i tych nieco starszych.

Zastanawiacie się, jak wychować młodsze pokolenie, by tak jak i Wy pokochały zombie? Nie warto na początku sięgać po produkcje pokroju „Martwicy Mózgu”, bo może mieć to opłakane skutki. Jest wiele filmów, seriali, gier czy książek, które wasze dziecko pokocha, dlatego zdecydowanie zacznijcie od propozycji, które wymieniam poniżej.

DLA NAJMŁODSZYCH

FILMY:

SCOOBY DOO: NA WYSPIE ZOMBIE (1998)

Po rozwiązaniu wielu zagadek związanych z potworami, ekipa detektywów Scooby Doo rozpada się. W branży pozostali jedynie Daphne oraz Fred, tworząc własny program o przerażających tajemnicach. W ramach prezentu urodzinowego dla Daphne, Fred ponownie zbiera całą paczkę, by, jak za dawnych czasów, wspólnymi siłami zmagać się z zagadkami i wszelkimi tajemnicami. Chcąc w końcu nakręcić reportaż z prawdziwego zdarzenia, ekipa przypadkowo napotyka Lenę, która obiecuje odwiedzenie wyspy, na której naprawdę straszy. Okazuje się, że dziewczyna nie kłamała, a detektywi zmagać się będą z hordami zombie.

Świetna zabawa pełna emocji i przygód bohaterów z psim detektywem na czele. Zagadki i tajemnice z nimi związane przysporzą olbrzymich atrakcji młodszym widzom

Recenzja [KLIK]

SCOOBY DOO: POWRÓT NA WYSPĘ ZOMBIE (2019)

Po przeżyciu wielu wspólnych historii i rozwiązaniu setek tajemnic, ekipa detektywów z psem Scoobym postanawia odpocząć. W tym samym czasie, za sprawą ulubionego programu telewizyjnego, Kudłaty wygrywa dla całej paczki wycieczkę na tropikalną wyspę. Przed wyjazdem przyjaciele obiecują zwycięzcy, że pod żadnym pozorem nie będą doszukiwać się żadnych tajemnic ani zagadek do rozwiązania. Na miejscu okazuje się, że wyspa wygląda dziwnie znajomo, a klątwa żywych trupów, z którą kiedyś się uporali, powraca.

Daleki od znakomitości pierwszej części, niemniej jednak śledzenie przygód psiego detektywa i jego paczki to nadal zabawa na wysokim poziomie.

SERIALE:

OSTATNIE DZIECIAKI NA ZIEMII (2019 – …)

Apokalipsa zombie oraz najróżniejszych potworów wybuchła nagle i bez pytania. 13-letni Jack mieszka zupełnie sam i w pojedynkę stara się sprostać realiom obecnej sytuacji. Zdany na siebie nastolatek musi wykazać się kreatywnością, by przetrwać, jednak samotność nie służy przyszłości. Teraz Jack musi odnaleźć ekipę przyjaciół, by wspólnie zwalczyć zło i ocalić życie.

Bazująca na serii książek animowana przygoda Jacka oraz przyjaciół ukazuje przygody nastolatków w świecie opanowanym przez potwory i nieumarłych. Duża dawka humoru i fajnej zabawy podczas seansu gwarantowana!

Recenzja:
Księga 1[KLIK]
Księga 2[KLIK]
Księga [
KLIK]

ZOMBIE DUMB (2015 – 2019)

Miasteczko, w którym straszy jest domem małej dziewczynki, która na jego ulicach napotyka bandę dzieciaków zombie. Te nie do końca rozgarnięte żywe trupy uwielbiają psoty. Ich najlepszą rozrywką jest zabawa i wymyślanie nowych sposobów na dorwanie żywej dziewczynki, stanowiącej dla nich łakomy kąsek.

Pomimo nieco mrocznego klimatu, animacja jest kolorowa i bogata w różne żarty. Trud, z jakim grupka zombie dzieciaków próbuje złapać dziewczynkę bywa często komiczny, podczas gdy ona traktuje wszystko jak zabawę.

GRY:

PLANTS VS ZOMBIES

Słoneczny dzień, czy ciemna noc – żadna pora nie jest zła na atak zombie. Kto stanie w obronie niewinnych mieszkańców domu? Superbohaterowie? Nie. Wojsko? Nie. To może zwykli ludzie? Nic z tych rzeczy. Tym razem przed zombie obronią nas… rośliny!

Ciekawa, kolorowa i pełna śmiechu gra typu tower defence na pewno pobudzi u młodszego gracza zmysł stratega i zagwarantuje ogrom zabawy!

Recenzja [KLIK]

KSIĄŻKI:

MOJA ZŁOTA RYBKA ZOMBIE (MO O’HARA)

Tytus, starszy brat Tymka, nie chciał odbiegać od innych i postanowił zabawić się w szalonego naukowca, testując swój zestaw młodego chemika na złotej rybce zdobytej na festynie. Wiedząc, że rybka może tego nie przeżyć, Tymek wraz ze swoim przyjacielem Ravim próbują jej pomóc, lecz docierają za późno. Rybka zmarła. Mimo wszystko chłopcy się nie poddają i za pomocą baterii przywracają stworzenie do życia. Nie jest to jednak ta sama rybka co wcześniej… teraz jest rybką zombie!

Wspaniała i ilustrowana seria książek dla najmłodszych licząca 6 tomów. Pełne morałów przygody Tymka, Raviego i złotej rybki zombie rozbawią i zapewnią dużo frajdy każdemu czytelnikowi!

Recenzja:
Tom 1 [
KLIK]
Tom 2 [
KLIK]

OSTATNIE DZIECIAKI NA ZIEMII (MAX BRALLIER)

Stanowiąca bazę na podstawie której nakręcono serial animowany dla platformy Netflix. Dokładnie ta sama historia ukazana w 5 tomach, pełna pięknych ilustracji i niezwykle ciekawych przygód bohaterów przeznaczona dla najmłodszych.

Recenzja:
Tom 1 [KLIK]
Tom 2 [KLIK]
Tom 3 [KLIK]
Tom 4 [KLIK]

DLA NIECO STARSZYCH… DZIECI

FILMY:

WYSYP ŻYWYCH TRUPÓW (2004)

Nie dla każdego życie jest uczciwe. Są tacy, którym nie dopisuje szczęście, a każda podjęta decyzja to istna porażka. Taką właśnie osobą jest Shaun. Uznawany przez wszystkich za nieudacznika, którego jedyną podporą jest jego dziewczyna Liz. Kiedy i ona go opuszcza, Shaun pogrąża się w swojej niedoli. Wszystko to jednak staje się niczym, bowiem w mieście rozpoczyna się zombie apokalipsa. By pokazać wszystkim, że status nieudacznika jest już nieaktualny, Shaun wraz ze swoim kumplem, Edem, próbuje uratować bliskich i udowodnić Liz, że stał się kimś lepszym i wartościowym.

Zabawna, w brytyjskim stylu komedia w gwiazdorskiej obsadzie na pewno rozbawi każdego miłośnika żywych trupów i nie tylko!

Recenzja [KLIK]

NOC ŻYWYCH KRETYNÓW (2004)

Trójka przyjaciół z liceum stanowi obiekt drwin całego otoczenia. Wszyscy w szkole, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, kpią z nich przy każdej okazji. Wszystko się jednak zmienia, kiedy uczestniczą w rytuale na pobliskim cmentarzu przeprowadzanym przez grupkę szkolnych gotów. To właśnie wtedy cała trójka zamienia się w zombie, co całkowicie odmienia ich szkolny wizerunek wśród rówieśników.

Głupkowata komedia, których pełno na rynku, choć i tak jej seans gwarantuje sporo śmiechu i frajdy. Może i nie zaskakuje, ale nastolatek na pewno będzie się dobrze bawić podczas filmu!

GNIJĄCA PANNA MŁODA (2005)

Podczas przygotowań do swojego zaaranżowanego przez rodziców ślubu, Victor Van Dort ze stresu nie jest w stanie poprawnie wypowiedzieć przysięgi małżeńskiej podczas próby generalnej. Zawstydzony ucieka z kościoła i udaje się do ponurego lasu, w którym ćwiczy tekst przysięgi i tym samym przypadkowo oświadcza się… zombie. Zamordowana lata temu panna młoda oświadcza Victorowi, że teraz musi ją poślubić i zabiera swojego przyszłego męża do świata nieumarłych.

Niezwykle emocjonująca przygoda, wypełniona pięknym motywem miłości. Choć jest to animacja i na pierwszy rzut oka wydaje się być skierowana dla dzieci, to uważam jednak, że by w pełni ją zrozumieć, widz musi być nieco starszy.

FIDO (2006)

Po całkowitej zagładzie świata, wszystko powoli wraca do normalności za sprawą wynalezionych przez firmę Zomcon obroży pozwalających na okiełznanie drapieżnych żywych trupów. Od tego czasu zombie nie stanowią zagrożenia, a większość ludzi decyduje się na zakup jednego egzemplarza dla siebie, który dzięki możliwości kontroli, staje się darmową siłą roboczą w domu. Timmy i jego rodzice nigdy nie zdecydowali się na posiadanie swojego martwego służącego, jednak pewnego dnia to się zmienia. Podążając za panującą modą Helen, matka Timmiego, postanawia nabyć do ich domu własnego zombie. Wraz z upływem czasu chłopiec zaprzyjaźnia się z nowym lokatorem i zaczyna traktować go jak członka rodziny.

Film ukazuje prawdziwe oblicze przyjaźni i to, jak działa ona pomimo wszelkich barier. Bardzo dobra produkcja, która na pewno zachwyci niejednego widza.

Recenzja [KLIK]

TANIEC TRUPOSZY (2008)

Życie nastolatków i towarzyszące problemy nie są wcale łatwe. Chęć pokazania się z jak najlepszej strony często wymaga wielu poświęceń tylko po to, by zostać zapamiętanym w dobrym świetle przez rówieśników. W nadchodzacą noc w pobliskim liceum wszystko może się zmienić, a to za sprawą potańcówki, na której każdy może się zaprezentować. Dokładnie w tym samym czasie na pobliskim cmentarzu z grobów powstają żywe trupy, które za wszelką cenę chcą wgryźć się w ludzi. Ostatnim ratunkiem miejscowej ludności jest grupka społecznych wyrzutków, którym nie udało dostać się na imprezę.

Może i nie najwyższych lotów, ale historia fajna i zaskakująca, w której odnajdą się młodsi widzowie. Jest trochę śmiechu, wątku miłosnego i akcji – czyli wszystko to, czego potrzeba.

WIECZNIE ŻYWY (2013)

Egzystując w opanowanym przez zombie świecie, R – jeden z żywych trupów, nie różni się niczym od swoich martwych braci. Pożywia się ludzkim mięsem i nie dysponuje zbyt dużą inteligencją oraz motoryką. Pewnego dnia wszystko się zmienia, kiedy oczom R ukazuje się jedna z ocalałych – Julie. Od tego momentu R zaczyna nabywać coraz więcej ludzkich cech, a wszystko za sprawą miłości wobec kobiety.

Bazujący na książce film doskonale pokazuje wątek miłości umiejscowiony w ciężkich czasach zombie apokalipsy. Produkcja zdecydowanie skierowana do każdego widza, bez wyjątku.

Recenzja [KLIK]

WAKACJE Z TRUPAMI (2013)

Sprawiający kłopoty wychowawcze swoim rodzicom: bracia Dylan I Dane zostają przez nich wysłani na specjalny obóz dla trudnej młodzieży. Dzięki swej przebiegłości i pomysłowości, trafiają oni w zupełnie inne, niemal idealne miejsce – obóz Bushwhack. Wcielając się w parę opiekunów grupki dzieci, łamią wszelkie zasady, dobrze się bawiąc i rywalizując z dotychczasowymi mistrzami o miano najlepszej chaty. Wszystko idzie po ich myśli aż do momentu, w którym przypadkowo przy obozowym ognisku opowiadając jedną ze strasznych historii, uwalniają klątwę zombie. Teraz żaden uczestnik obozu nie jest bezpieczny, kiedy wokół grasują przerażające stwory!

Komedia pełna akcji i zabawy oraz delikatnej nutki grozy na pewno zapewni dużą ilość frajdy każdemu widzowi.

ŁOWCY ZOMBIE (2015)

Pogrążone w trakcie apokalipsy zombie miasto nie ma nikogo, kto mógłby pomóc w trwającej pandemii. Nikogo, poza trójką skautów, którzy zrobią wszystko, by ich bliscy oraz pozostali mieszkańcy przeżyli obecną sytuację.

Młodzieńcza wybuchowa mieszanka akcji i humoru wypełniona hordami żywych trupów. Zdecydowanie film dla każdego!

Z-O-M-B-I-E-S (2018)

W nieskazitelnym i wyidealizowanym mieście Seabrook nie ma miejsca na jakąkolwiek skazę, zarówno w funkcjonowaniu miasta, jak i jego mieszkańców. Przez niewielką pomyłkę w tutejszej fabryce dochodzi do zwarcia, które sprawia, że do okolicy wydostaje się toksyczna mgła zamieniająca ludzi w zombie. 50 lat po tym wydarzeniu wiele się zmieniło, a osoby będące żywymi trupami, dzięki Z-opaskom, mogą funkcjonować w społeczeństwie, które jednak nie jest z tego powodu zachwycone. Dodatkowo wielką aferę wywołuje fakt, że zombie dostają pozwolenie na uczęszczanie do szkoły dla ludzi, w której jeden z przemienionych – Zed, zakochuje się w ludzkiej cheerleaderce.

Produkcja Disneya w muzyczny, roztańczony i humorystyczny sposób ukazuje własną wizję zombie. Idealny tytuł dla każdego miłośnika filmowych musicali dla młodzieży.

Recenzja [KLIK]

Z-O-M-B-I-E-S 2 (2020)

W mieście Seabrook społeczeństwo w końcu zaakceptowało zombie i wspólnie z nimi zaczęli żyć w zgodzie i harmonii. Chcąc zaprosić Addison na szkolny bal, Zed niechcący powoduje wypadek autobusu, w którym znajdowała się dziewczyna. Ten wjeżdżając do lasu, wtargnął na niedostępny do tej pory teren, w którym, jak się okazuje, żyją wilkołaki. Teraz nowa grupka dzieciaków dołącza do szkoły, a tam mają za cel odnalezienie wielkiego kamienia, który daje im moc. Pomóc ma im w tym Addison, która, wedle ich legend, jest Wielką Alfą – przywódczynią, która nimi pokieruje.

Kolejna odsłona disneyowskiej wizji filmowego musicalu o zombie, który, podobnie jak pierwsza część, jest wypełniona tańcami, muzyką i humorem.

Recenzja [KLIK]

SERIALE:

DAYBREAK (2019)

Apokalipsa rządzi się swoimi prawami, a nieprzestrzeganie ich może oznaczać szybką i bolesną śmierć. Są jednak ludzie, dla których całkowity koniec jest zupełnie nowym początkiem. Nastoletni outsider Josh w normalnym świecie był nikim, a wybuch bomby, który zabił wszystkich dorosłych i zamienił większość z nich w krwiożercze ghule zapewnił mu to, czego nie miał wcześniej. Wszystko się zmienia, kiedy postanawia odnaleźć swoją miłość – Sam. W wykonaniu tej misji pomogą mu przejawiająca skłonności psychopatyczne 12-letnia Angelica oraz samuraj-pacyfista Wesley.

Specyficzna, aczkolwiek udana produkcja o zombie. Sporo akcji i ciekawych rozwiązań w przygodach bohaterów, które ogląda się szybko i przyjemnie.

Recenzja [KLIK]

GRY:

SYMULATOR KOZY. GOATZ

Wydawałoby się, że życie kozy jest czymś niesamowitym. Ciągła wolność, brak jakichkolwiek ograniczeń, czy ciągła chęć zabawy i poznawania świata. Czasy się jednak zmieniły, bowiem opanowały go zombie, ale czy to oznacza koniec wygłupów? Nic z tych rzeczy… to dopiero ich początek!

Parodia licznych symulatorów, która w podstawowej wersji okazała się udanym tworem, jednak dodatek w postaci „GoatZ” moim zdaniem już tak udany nie jest. Można się pobawić, lecz o wiele lepszym wyborem jest podstawka.

Recenzja [KLIK]

ZOMBIE VIKINGS

Kiedy Loki postanawia ukraść ostatnie magiczne oko należące do Odyna, ten ze wściekłości przywołuje do życia czwórkę wikingów zombie. Ich zadaniem jest odnalezienie złodzieja i odzyskanie zguby. Droga ta jednak nie będzie ani łatwa, ani przyjemna. W trakcie przygody zmartwychwstali wikingowie zmierzyć się bedą musieli z licznymi i przerażającymi potworami.

Kolorowa, zabawna i pełna akcji dwuwymiarowa z elementami hack’n’slash gra Zombie Vikings zabierze każdego gracza w niezapomianą przygodę! Dużo śmiechu gwarantowane!

KSIĄŻKI:

KRONIKI BIAŁEGO KRÓLIKA (GENA SHOWALTER)

Młoda dziewczyna Alicja doświadcza potwornej katastrofy w swoim życiu – śmierci bliskich. Co więcej nie jest ona zwykłą nastolatką a wybranką, której zadaniem jest obrona świata przez zombie. Pragnąc zemsty, nie spocznie, póki ostatni z chodzących żywych trupów nie zostanie odesłany na drugi świat.

Historia przeznaczona przede wszystkim dla nastoletnich dziewczyn z racji głównego wątku  romansowego.

WIECZNIE ŻYWY (ISAAC MARION)

Świat upadł a po jego gruzach poruszają się żywe trupy – w takim świecie trudno myśleć o czymkolwiek innym niż przetrwanie. Pewien zombie o imieniu R przemieszcza się i żeruje jak inni martwi drapieżcy, jednak wszystko się zmienia po ujrzeniu Julie. W odróżnieniu od innych trupów zaczyna czuć w środku coś, co nie jest łaknieniem ludzkiego mięsa. Uczucie, które się w nim rodzi pozwala mu ponownie zaznać cząstki życia, które utracił.

Chyba najbardziej znana w świecie zombie apokalipsy historia miłości, która musi przetrwać wiele prób, nim będzie mogła w pełni dojrzeć. Przyjemna, nie wymagająca i dobrze stworzona opowieść, która także doczekała się kontynuacji w postaci powieści „Płonący Świat”.


Oczywiście powyższe tytuły to nie wszystkie dostępne na rynku produkcje czy książki o zombie, które warto pokazać dziecku. W przypadku wychowania swojej pociechy każdy ma swój własny sposób i znajdzie go w zaszczepieniu miłości do żywych trupów. Powyższe tytuły, moim zdaniem, nie odstraszą nikogo od zombie, a tylko mogą pogłębić fascynację tym motywem w popkulturze.

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

thadstark