Zombie

Wystarczyła chwila, by całe miasto pogrążyło się w pandemii zombie. Jedyną drogą przetrwania jest jak najszybsza ucieczka z metropolii. Decyduj o własnym losie i staw czoła zmaganiom, jakie czekają na ciebie pośród ulic miasta. Wybierz jedną z dwóch postaci i uratuj swoją skórę przed zagrożeniem zarówno ze strony zombie, jak i ocalałych. Każdy krok może być ostatnim, więc wybieraj mądrze!

Komiks paragrafowy „Zombie” od FoxGames to ciekawa alternatywa zarówno dla miłośników gier, jak i komiksów. Historia zobrazowana na ilustracjach w tym komiksie to nie fabuła wymyślona przez kogoś, którą śledzimy wraz z przewracaniem kolejnych kartek, tylko przygoda, w której to my jesteśmy bohaterami i to od naszych decyzji zależy dalszy jej rozwój. Czy stworzenie takiej alternatywy dla miłośników komiksów było dobrym pomysłem? Jak najbardziej!

Pojęcie gry paragrafowej nie jest mi obce, jednak nigdy nie miałem styczności z taką formą rozrywki. W skrócie: ten typ gry polega na czytaniu danej historii, w której jako czytelnik, i zarazem gracz, decydujemy o dalszych losach naszej postaci. Każda decyzja niesie ze sobą jakąś konsekwencję, z którą zapoznajemy się po dokonaniu wyboru. Komiks paragrafowy nie różni się niczym innym, jednak zamiast tekstu mamy tutaj ilustracje przedstawiające nam konkretne lokacje, przedmioty umieszczone w nich lub znajdujących się tam wrogów.

W paragrafowym komiksie „Zombie” wcielamy się w jedną z dwóch postaci – Judy, ocalała, która próbuje się wydostać z miasta oraz Ben, którego dopadła infekcja i jako żywy trup stara się opuścić metropolię. Oboje mają zupełnie inną ścieżkę, której podążanie niesie ze sobą zupełnie inne skutki. Komiks jest tak skonstruowany, że nawet po odwiedzeniu tych samych lokacji, każdą z postaci może spotkać co innego. Judy w trakcie gry walczy z żywymi trupami, a Ben z żywymi ocalałymi z miasta.

Przed rozpoczęciem przygody w komiksie pomoże nam rzetelna instrukcja działania gry i poszczególnych postaci. Napisana jest ona w taki sposób, że nawet osoba nie mająca nigdy styczności z tego typu komiksem poradzi sobie bez problemu. Na końcu komiksu mamy też karty postaci, które są nam niezbędne do gry. Możemy albo skorzystać z tych umieszczonych na końcu książki albo wydrukować sobie ze strony producenta tutaj.

Sam przebieg gry jest niezwykle ciekawy i wciągający. Na każdej ilustracji pojawiają się numery kadrów, do których przenosi nas podjęta decyzja. Przykładowo: na ulicy mamy trzy drogi, które możemy wybrać i każda z nich oznaczona jest konkretną liczbą. Wybranie jednej z nich automatycznie przenosi nas na oznaczony na tej drodze kadr. Często też na ilustracjach jest napisana jakaś informacja, która nas dotyczy (np. o konieczności przejścia na kolejny kadr). W trakcie podróży oprócz wrogów możemy napotkać różne przedmioty, żywność regenerującą nasze życie (bacznie się rozglądajcie!), broń oraz innych ocalałych.

Jedyne, co uważam za dość negatywne, to fakt, że komiks jest do zagrania „na raz”. Jeżeli udamy się podczas gry do jakieś lokacji, ponowne jej odwiedzenie wyeliminuje efekt zaskoczenia nawet po wybraniu innej postaci. Nie twierdzę, że samych lokacji jest za mało, ale wszelkie niespodzianki szybko się wyczerpują. Raz źle podjęta decyzja już nie zostanie wybrana, przez co gra staje się coraz nudniejsza. Nie zmienia to faktu, że pierwsza styczność daje ogrom frajdy, a do komiksu można wrócić po jakimś czasie (w końcu nie będziemy wszystkiego pamiętać wiecznie, prawda?).

Podsumowując, gra paragrafowa „Zombie” w postaci komiksu to niezwykle ciekawe i zdecydowanie warte uwagi doświadczenie. Zabawa podczas obserwowania konsekwencji naszych decyzji jest nieziemska. Co więcej, w ofercie wydawnictwa jest też wiele innych komiksów paragrafowych, z którymi na pewno równie warto się zainteresować.

Moja ocena: 8/10

 

Wydawnictwo: FoxGames
Liczba stron: 144
Data wydania: 23 maja 2018
Okładka: twarda

 

Sprawdź także:

Koniec komiksowej serii The Walking Dead?

Nowy serial ze świata The Walking Dead w 2020 roku!

The Walking Dead dostępne na Netflixie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

thadstark