Zombiastyczne podsumowanie roku 2018!

Za nami rok 2018. Można o nim powiedzieć wiele, dla każdego na pewno był inny. Jak jednak wyglądał on z perspektywy wszelkich produktów związanych z zombie? Czy powstały godne obejrzenia filmy? A może ciekawe i wciągające książki lub niezwykle grywalne gry planszowe? Oto podsumowanie roku 2018!

Mówi się, że tematyka i zainteresowanie zombie mija. Rok 2018 pokazał, że wielu twórców nie zapomniało o tej tematyce i nadal powstają ciekawe tytuły, które bez większego zażenowania można polecić i obejrzeć, przeczytać czy zagrać. Tak oto prezentuje się spis wszystkiego, co powstało w ubiegłym już roku.

Filmy:

W roku 2018 powstało kilka ciekawych I wartych uwagi filmów, które o dziwo rzadziej skupiają się na opartych już schematach tego typu produkcji, tylko poruszają coś nieco odmiennego.

DAY OF THE DEAD. BLOODLINE

Z bliżej nieokreślonych przyczyn zmarli zaczęli ożywać a świat został pogrążony w chaosie. Minęło kilka lat zanim ludzie przystosowali się do życia z żywymi trupami na ulicach miast. Grupka żołnierzy wraz z cywilami schroniła się wewnątrz bunkra odizolowując się od zagrożenia. Zoe ze wszystkich sił stara się odkryć lekarstwo na panujący wirus, jednak żadne z badań nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Jedyną nadzieją okazuje się prześladowca kobiety z dawnych lat – Max, który dzięki swojej krwi przemienił się w żywego trupa tylko częściowo, zachowując pamięć o swojej obsesji na punkcie Zoe.

Długo oczekiwany przeze mnie film, który ostatecznie okazał się średniakiem. Próba odtworzenia klasycznego “Dnia Żywych Trupów” Romero wypadła dość słabo a film jako oddzielny tytuł też wiele sobą nie prezentuje. Można obejrzeć, ale bez większego szału.

Recenzja [KLIK]

Z-O-M-B-I-E-S

W nieskazitelnym i wyidealizowanym mieście Seabrook nie ma miejsca na jakąkolwiek skazę, zarówno w funkcjonowaniu miasta jak i jego mieszkańców. Przez niewielką pomyłkę w tutejszej fabryce dochodzi do zwarcia a do okolicy wydostaje się toksyczna mgła zamieniająca ludzi w zombie. 50 lat po tym wydarzeniu wiele się zmieniło, a osoby będące żywymi trupami dzięki Z-opaskom mogą funkcjonować w społeczeństwie, jednak ono nie jest z tego powodu zachwycone. Dodatkowo wielką aferę wywołuje fakt, że zombie dostają pozwolenie na uczęszczanie do szkoły dla ludzi, w której jeden z przemienionych – Zed zakochuje się w ludzkiej cheerlederce.

Przyjemna i niewymagająca produkcja od Disneya dla młodzieży bazuje na wykorzystywanych już milion razy schematach i absolutnie nie wnosi nic nowego, ale młodszemu pokoleniu film na pewno przypadnie do gustu.

Recenzja [KLIK]

THE NIGHT EATS THE WORLD

Jedna noc wystarczyła, by pogrążyć cały świat w chaosie. Sam po imprezie budzi się w pokoju i orientuje się, że za oknem rozgrywa się istny chaos – żywi walczą o życie z hordą zombiaków. W tym samym położeniu znalazł się także Sam, jednak jego przewagę stanowi fakt, że zdołał zabarykadować się wewnątrz solidnej kamienicy, w której przyjdzie mu spędzić najbliższy czas w samotności. Czy utrzymanie się przy życiu jest warte spędzenia go bez nikogo żywego w pobliżu?

Wyróżniający się na tle innych francuski filmów o zombie, doskonale pokazujący aspekt apokalipsy zombie z perspektywy osoby, której udało się przetrwać oblężenie żywych trupów. Zdecydowanie wart obejrzenia przez każdego!

Recenzja [KLIK]

BETTER OFF ZED

Panująca w okół apokalipsa zombie zbiera potężne żniwo, jednak Paige i Guy nie martwią się tym. Żyją w dobrze ufortyfikowanym domu a wszelkie zagrożenie jest im zupełnie obce. Mając dostęp do wszelkich niezbędnych artykułów, para zdaje się nie przejmować pałętającymi żywymi trupami pod ich bramą. Wszystko ma jednak swoje granice a odcięcie się od całego świata coraz bardziej zaczyna ciążyć na psychice Paige. Chcąc uwolnić się od losu więźnia we własnym domu postanawia za wszelką cenę przekonać Guy’a do zmiany decyzji pozostania w miejscu, jednak ten nie daje za wygraną co rodzi coraz silniejsze konflikty.

Dobrze zrobiony film, ciekawie ukazujący apokalipsę zombie z perspektywy osób oddalonych od zagrożenia, którzy pomimo zapewnionego bezpieczeństwa nie są w pełni szczęśliwi. Momentami śmieszny, momentami poważny, ciekawa alternatywa od powielających schemat produkcji o żywych trupach.

ATTACK OF THE SOUTHERN FRIED ZOMBIES

Po rozpyleniu chemikaliów w celu większego rozrostu rośliny kudzu, nikt nie spodziewał się efektów ubocznych. Na trwającym nieopodal bluesowym festiwalu „Mose Allison Music Festiwal” poza koncertami i wszelkimi festynowymi rozrywkami, ogromną popularność zdobywa budka z mięsnym ciastem autorstwa Eda i Nansy Nelson. Głównym składnikiem farszu jest kozie mięso a zwierzęta przed ubojem pożywiały się miejscowymi liśćmi kudzu. Teraz każdy, kto posmakował mięsnego ciasta z opryskanych kudzu chemikaliami, zamienia się w zombie. Grupka osób, które nie zdołały spróbować przekąski, musi walczyć o przetrwanie i znaleźć wyjście z miasta opanowanego przez hordy żywych trupów.

Dobrze zrobiony, miejscami śmieszny i bazujący na oklepanych schematach film mimo wszystko nie jest stratą czasu, a obejrzeć go może każdy kto choć trochę lubi tematykę zombie.

 

Seriale:

Nie tylko twórcy filmów pokazali, że zombie potrafi podpić serca na ekranach. Wiele ze znanych lub mniej znanych seriali w roku 2018 miało premiery swoich kolejnych sezonów udowadniając, że cały czas jest na to bardzo duże zapotrzebowanie.

THE WALKING DEAD (2 POŁOWA 8 SEZONU / 1 POŁOWA 9 SEZONU)

Strata bliskich odciska swoje piętno na tych, którzy dalej są w stanie walczyć, a wyczekiwana wojna mająca na celu obalenie Negana jest nieunikniona. Po stoczonej batalii i pokonaniu Negana ocalali z Alexandrii, Wzgórza oraz Królestwa starają się odbudować społeczność, w której panować będzie spokój, bezpieczeństwo oraz porządek. Niestety nie wszystko idzie zgodnie z planem, a zagrożenie, które wytwarzają szwendające się wszędzie zombie wcale nie wydaje się najgorszym z możliwych.

Od wielu sezonów słychać wielkie rozczarowania serialem. Widzowie zarzucają twórcom monotonność, brak pomysłu i odejście od komiksowych założeń. Ja jestem innego zdania! Jasne, zawsze można się do czegoś przyczepić, ale ja cały czas uważam serial za udany a 9 sezon zmienia absolutnie wszystko. Zdecydowanie jest on zupełnie nowym rozdziałem w historii całej produkcji!

FEAR THE WALKING DEAD (SEZON 4)

Po ciężkich zmaganiach z otaczającymi wszystko zombie oraz niezbyt pozytywnie nastawionymi ludźmi, Madison z rodziną i przyjaciółmi dalej próbuje przetrwać w świecie pełnym zagrożeń. Tym razem na swojej drodze napotykają zupełnie nowych ocalałych a wraz z tym wiele nowych kłopotów.

Po wielu zapowiedziach w końcu stało się jasne, że ekipę aktorów zasili jedna postać z oryginalnego The Walking DeadMorgan, który doskonale odnalazł się w swojej roli na planie. Nowe pomysły w serialu dały zupełnie nowej mocy, która bardzo dobrze wpłynęła na odbiór. Tak jak w przypadku 9 sezonu TWD, tak i 4 transza zapoczątkowała całkowicie nowy rozdział w historii serialu FTWD.

Recenzja [KLIK]

IZOMBIE (SEZON 4)

Po rozprzestrzenieniu się wirusa zamieniającego ludzi w żywe trupy łaknące ludzkiego mózgu oraz tajemnicy o istnieniu zombie, życie Liv i reszty zmieniło się na dobre. Rozwiązując kolejne morderstwa z wykorzystaniem wizji po zjedzeniu mózgu ofiary, Liv coraz bardziej tęskni za swoją dawną, ludzką postacią, dzięki której całe życie wydawało się łatwiejsze.

Zdecydowanie dobra kontynuacja, która bardzo dobrze rozwija wiele wątków z poprzednich sezonów i rozpoczyna zupełnie nowe nie tracąc zainteresowanie u widza. Zdecydowanie warto obejrzenia i to nie tylko przez fanów zombie!

Z NATION (SEZON 5)

Próbując odbudować resztki cywilizacji na gruzach starego świata, Warren i jej grupa muszą stawić czoła zupełnie nowemu, niebezpiecznemu zagrożeniu. Wciąż poszukując lekarstwa na panującą apokalipsę zombie ocalali nie raz doświadczą zdarzeń, które przekraczają ich najśmielsze wyobrażenia.

Nie zwalniający tempa ostatni już sezon parodiującego znany serial The Walking Dead – Z Nation, to zabawne, pełne emocji i akcji widowisko na miarę każdego mocno absurdalnego poczucia humoru. Jeżeli lubisz zombie i jesteś fanem najpopularniejszego serialu o zombie na świecie, Z Nation na pewno przypadnie Tobie do gustu!

Recenzja [KLIK]

SANTA CLARITA DIET (SEZON 2)

Fakt istnienia zombie staje się coraz bardziej normalny dla rodziny Hammondów. Potrzeba jedzenia ludzkiego mięsa nie jest jednak czymś prostym w wykonaniu a Shaile’a nie chce takiego życia. Okazuje się jednak, że istnieje lekarstwo na ten stan, jednak jego zdobycie nie będzie należeć do najprostszych.

Kolejne losy przeciętnej amerykańskiej rodziny, która zmaga się z niecodziennym problemem, jakim jest przemiana członka rodziny w zombie. Doskonała zabawa i masa śmiechu podczas seansu dla każdego gwarantowana!

Recenzja [KLIK]

Książki:

Rynek wydawniczy w Polsce dla zombie zawsze był łaskawy a do naszych rąk rzadko kiedy trafiał jakiś zły tytuł. Rok 2018 może nie był obfity w dużą ilość książek o zombie, ale te tytuły, które ujrzały światło dzienne na pewno nie można zaliczyć do nieudanych tworów.

 

ZOMBIE.PL 2 (ROBERT CICHOWLAS / ŁUKASZ RADECKI)

Droga z Gdańska do Poznania wcale nie jest tak wymagająca, pod warunkiem, że nie znajduje się na niej horda zombie. Karol Szymkowiak po przetrwaniu wielu przeciwności losu, cały czas stara dostać się do rodzinnego miasta, w którym prawdopodobnie znajdują się jego żona i syn. Nieoczekiwany zwrot akcji jaki nastąpił w Malborku mocno nadwyrężył nie tylko siły restauratora, ale także czas, który w tym przypadku gra bardzo ważną rolę. Pomimo wielu zagrożeń już nie tylko ze strony zombie, mężczyzna nie zamierza się poddać i za wszelką cenę spróbuje dotrzeć do miejsca, w którym ostatni raz widział swoją rodzinę.

Fajnie i luźno napisana historia stanowiąca kontynuację losów Karola Szymkowiaka w drugim tomie powieści Zombie.pl po wielu trudach w końcu ukazała się w księgarniach. Jeżeli pierwszy tom przypadł do gustu, drugi na pewno nie zawiedzie nikogo!

Recenzja [KLIK]

ARMAGEDON DZIEŃ PO DNIU. ROZBITA KLEPSYDRA (J.L. BOURNE)

Po wielu zmaganiach z hordami żywych trupów ludzkość coraz ciężej znosi obecny stan rzeczy. Niedobitki, którym udało się przetrwać ciągle walczą, chcąc raz na zawsze powstrzymać zagrożenie. Powołany specjalny oddział „Klepsydra” ma za zadanie przeniknięcia do serca pandemii, by odnaleźć sposób wygrania nierównej walki pomiędzy żywymi a martwymi. Jak przystało na misję tej wagi, nie będzie ona ani bezpieczna, ani łatwa.

Choć forma trzeciego tomu serii Armagedon Dzień po Dniu nieco się zmienił i nie otrzymujemy w nim formy narracji znanej z poprzednich tomów (która wyróżniała serię na tle innych powieści o zombie) to i tak uważam, że jest to bardzo ciekawa lektura. Fani poprzednich dwóch tomów nie powinni poczuć się zawiedzeni.

Recenzja [KLIK]

Gry Planszowe:

Coraz bardziej popularne na rynku, cieszące się coraz większą popularnością wśród ludzi w każdym wieku – gry planszowe. Doskonałe spędzenie czasu w gronie znajomych na dłuższe i krótsze wieczory. Jak się okazuje na polskim rynku także te poruszające tematykę zombie zostały wydane w roku 2018.

ZOMBICIDE. CZARNA PLAGA

W świecie, w którym wszelka broń ogranicza się do mieczy, toporów, łuków czy magii, istnieją także zombie. Te nieobliczalne, pełne agresji kreatury stanowią poważne zagrożenie dla każdego żywego stworzenia. Za sprawą nie mniej niebezpiecznych nekromantów, hordy żywych trupów rosną w siłę, zagryzając i wcielając do swojej armii każdą napotkaną istotę. Swoją cuchnącą i martwą egzystencją, zalewają świat prawdziwą plagą… czarną plagą!

Niezwykle popularna gra planszowa o zombie doczekała się także wersji fantasy! Znany świat Zombicide został przeniesiony do czasów, w których o pistoletach czy karabinach nawet się nie śniło. Dopracowana ze świetną rozgrywką kooperacyjną gra sprawdzi się wśród miłośników planszówek oraz tych, którzy dopiero zaczynają z nimi przygody.

Recenzja [KLIK]

ZOMBIECIDE. WULFSBURG

Hordy żywych trupów oraz nieustraszeni nekromanci to nie jedyne zagrożenie, jakie czeka świat czarnej plagi. Wróg staje się mocniejszy a w jego szeregi dostaje się zgraja zombie-wilków! Te szybkie i bezlitosne stworzenia są niezwykle niebezpieczne! Staw czoła nowym wyzwaniom jakie czekają Twoich bohaterów w świecie fantasy!

Pierwszy na polskim rynku dodatek do gry „Zombicide. Czarna Plaga” nie tylko urozmaica rozgrywkę o nowych wrogów, ale także dodaje kilkanaście nowych kart, czterech nowych bohaterów i nowe miejsce wraz z nowymi kafelkami planszy!

ZOMBIE TSUNAMI

Zombie w swojej naturze mają nie tylko ciągłe powiększanie swojej hordy, ale także przetrwanie w niej jak największej ilości, omijając najróżniejsze przeszkody i przeciwności losu. Wciel się w prawdzie Zombie Tsunami i dotrwał do końca z najliczniejszą grupą nie tak bardzo krwiożerczych zombie!

Bazująca na mobilnej grze o tej samej nazwie planszówka „Zombie Tsunami” to towarzyska, dość szybka i bardzo losowa gra, w której za swój cel masz namnażanie hordy zombie. Trochę kooperacji i trochę rywalizacji w jednym!

MARTWA ZIMA. WOJNA KOLONII

Zima oznacza ciężkie czasy dla każdego zwłaszcza, kiedy trwa ona podczas zombie apokalipsy. Kolonie ludzi starają się przetrwać w mało bezpiecznych warunkach jednak nie tylko atak żywych trupów może stanowić zagrożenie, ale także działalność drugiego człowieka z innej kolonii powodując prawdziwą wojnę.

Kolejny po „Długiej Nocy” dodatek do zdobywającej serca graczy planszówki „Martwa Zima”, wymagający przynajmniej jednej z dwóch gier z serii. Dodatkowe elementy oraz moduł uzupełniający obie wcześniejsze gry rozszerzy rozgrywkę do nawet 11 graczy!

Jak każdy rok, tak i 2018 zapewnił nam wiele mniej lub bardziej ciekawych tytułów o zombie z każdej dziedziny. Czy uważam go za udany? Jak najbardziej! Wiele pozytywnych zaskoczeń takich jak film „The Night Eeats The World” czy 9 sezon „The Walking Dead” oraz świetna planszówka „Zombicide. Czarna Plaga” to zdecydowanie moja czołówka z ubiegłego roku. Jestem niezwykle ciekaw co przyniesie nam rok 2019!

A jakie są Wasze największe zaskoczenia roku 2018?

Sprawdź także:

#1 TOP10 Najlepszych Filmów o Zombie!

#3 TOP5 Najlepszych Książek o Zombie!

#7 TOP5 Najlepszych Seriali o Zombie!

#9 TOP5 Najlepszych Gier Planszowych o Zombie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

thadstark